Brusnica (lat. Vaccinium macrocarpon) postaje sve popularnija biljka. U posljednje vrijeme se zaista dosta ističe njena ljekovita moć, pa sve češće nalazi primjenu u liječenju mnogih bolesti. Postoje podaci da su brusnicu kao lijek i namirnicu koristili još Indijanci (starosjedilačka američka medicina).
Njene plodove vole da jedu šumske životinje kao što su medvedi, lisice, ptice...
Brusnica je bogata vlaknima, antocijanima, proantocijanidinima, beta-karotenom, vitaminom C, kalijem, kalcijem, magnezijem i drugim mikronutrijentima.
100 g svježih brusnica sadrže samo 15 kalorija dok energetska vrijednost 100 g suhih brusnica iznosi 60 kalorija.
Koncentrat brusnice naziva se brusnicin.
Šta liječi brusnica
Naučna ispitivanja su pokazala da je sok od američke i evropske brusnice efikasan lek protiv bakterije ešerihije koli i da za 20 odsto umanjuje rizik od ponovnog pojavljivanja bakterije. Pored toga dobra je u borbi protiv bakterije "helicobacter pylory" i gljivice kandide.
Pijenje soka od brusnice, prema novom istraživanju, zaista može izliječiti infekciju mjehura, piše Daily Mail, a ekstrakti iz samog ploda ovoga voća mogu čak biti korišteni i za uklanjanje bakterija s medicinske opreme.
Čaj od brusnice se koristi u prevenciji i lecenju svih vrsta bakterija urinarnog trakta. Ova biljka je dobar laktasiv, pomoć varenju, normalizuje rad digestivnog trakta, dobro se pokazala u preventivi i lecenju gonoreje, artritisa, reumatizma, dijabetesa, dijareje, bolesti (infekcije) kože, očiju, polnih organa, protiv gljivica, protiv bolesti jetre, upale grla (ispiranjem), prehlade, kašlja, kamena u bubregu, kancera prostate i urinarnog trakta (kancerogenih celija "in vitro"), poremecaja u kardio-vaskularnom sistemu, raznih urinarnih infekcija, stresa itd.
Hiljade pacijenata imaju komplikacije s kateterom, tankom cjevčicom koja u tijelo unos tekućinu ili iznosi urin jer na taj način bakterije s kože vrlo lako ulaze u tijelo i mogu zaraziti tkivo ili krv. Novom studijom sada je otkriveno kako hemikalije u brusnicama mijenjaju ponašanje bakterija.
Prirodan antibiotik i antioksidans
Zahvaljujući hipuričnoj kiselini, brusnica ima snažno antibakterijsko dejstvo, zbog toga je korisna za lečenje i prevenciju infekcija. Ujedno, brusnica jača otpornost organizma.
U istraživanjima, sredstvo za ispiranje usta s brusnicom značajno je smanjilo pojavu karijesa.Sadrži antioksidans fenol koji sprečava srčane bolesti, prevremeno starenje i nekoliko vrsta raka.
Brusnica obiluje i taninima koji su bitni za zdravlje srca. Sadrži i velike količine flavonoida i polifenola koji služe kao prirodna odbrana od arteroskleroze, jer inhibiraju loš holesterol i poboljšavaju cirkulaciju.
Brusnica usporava starenje i probleme koje ono donosi poput gubitka koordinacije i memorije.Ako imate dijabetes pripazite da ne konzumirate sok brusnice zaslađen šećerom. Nemojte koristiti proizvode od brusnice ako uzimate varfarin.
Uopšte biljka brusnica je dobar prirodni antibiotik.
Takođe, prethodne studije pokazale su kako brusnice sprečavaju zadržavanje bakterija na zidovima mokraćnog trakta zahvaljujući spojevima poznatim pod nazivom PAC (proantocijanidi).
Nova studija otkrila je kako brusnica u prahu ubija bakteriju Proteus mirabilis.Povećana koncentracija tog ekstrakta također smanjuje proizvodnju bakterijske ureaze, enzima koji pridonosi virulenciji u infekcijama, navodi kanadski časopis Journal of Microbiology.
Kada se sve sabere, jasno je da je brusnica veoma ljekovita i korisna namirnica i prirodni lijek za prevenciju i liječenje mnogih bolesti pa je zato treba češće imati na trpezi.
Profesorica Nathalie Tufenkji sa Univerziteta McGill u Montrealu kaže: 'Učinke brusnice u živim organizmima još treba podrobnije istražiti, no naše istraživanje osvjetljava važnost konzumacije brusnice u prevenciji hroničnih infekcija.
Čaj od brusnice
Priprema:
U 2 dl kljucale vode potopiti jednu kašikicu najbolje svježih, a može i suvih plodova brusnice. Ostaviti da odstoji 5-10 minuta i piti dok je još vruće.